AUDIO

Pobierz (mp3)

Czego dowiesz się z tego odcinka?

Na co zwracać uwagę przy wyborze okien?

Spis treści

Najważniejsze kwestie poruszane w odcinku

Czy wybrać okna aluminiowe, plastikowe (pvc) czy drewniane?

Okna PVC wybiera ponad 80% budujących. Są trwałe i dobre.

Okna aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem temperatury, natomiast ma to znaczenie przy dużych przeszkleniach. Wadą jest wyższa cena.

Okna drewniane wybiera ok. 8% budujących. To trwałe, dobre okna. Ich wadą jest mała odporność na wilgoć oraz konieczność konserwacji i pielęgnacji. Opcją jest okno z nakładkami aluminiowymi od zewnętrznej strony, która chroni przed czynnikami atmosferycznymi.

Współczynnik przenikania ciepła

Nie warto szukać okien o jak najniższych współczynnikach. Od 2021 roku U okna wynosi maksymalnie 0,9 W/m2 i już ten parametr jest bardzo niski. Podczas wyboru okien są ważniejsze inne parametry. Okno składa się z wielu elementów. Rodzaj profila nie ma znaczenia – znaczenie ma producent okien, który składa okno z elementów różnych producentów.

Współczynnik przenikania ciepła profila (Uf) jest 2-3 wyższy od współczynnika przenikania ciepła pakietu szybowego (Ug). Duże okno będzie miało lepsze współczynniki niż małe okno stworzone z tych samych materiałów, a okno nieotwieralne (fix) będzie zazwyczaj lepiej izolowało od okna otwieralnego, które ma większą powierzchnię profili.

Klasa profila (A lub B) nie ma większego znaczenia.

Uwaga – producenci często podają U całego okna (Uw) dla okna referencyjnego. Oczekuj podania parametru Uw dla wybranego okna o wybranych rozmiarach.

Zapytaj producenta o rodzaj i grubość stali.

Uszczelki stosuje się w ramie i skrzydle.

Klasa AD (2 uszczelki), MD (3 uszczelki). Lepsza MD – lepsza wodoszczelność i akustyka.

Uszczelka EPDM potrafi dopasować się do temperatury oraz ma dobre właściwości termiczne. Uszczelki PCV są dobre, ale przy niskich temperaturach ( – 15 stopni) może stracić swoje właściwości.

Dzięki okuciom okno się zamyka i uchyla. Zapytaj producenta o rodzaj okuć i poszukaj na ich temat informacji. Okucia firmowe to np. Roto, Winkhaus.

Okucia antywłamaniowe warto rozważyć, jeżeli całe okno będzie antywłamaniowe ( szyba antywłamaniowa wysokiej klasy, kontaktrony, ochrona przeciwrozwierceniowa, dodatkowy rygiel, klamka z kluczykiem).

Konieczny prawidłowy montaż “antywłamaniowy” (np. zwiększenie gęstości mocowań)

Składa się z dwóch lub więcej tafli szkła oddzielonych ramkami dystansowymi.

Ramki międzyszybowe. Warto zamówić ciepłe ramki – bez nich będzie skraplała się para wodna na ramie.

Wskaźnik LT (przepuszczalności światła) – im większy tym szyba przepuszcza więcej światła. LT powinno być wyższe niż 70%. Uwaga:  – dobre współczynniki przenikania ciepła mogą oznaczać, że producent daje dodatkową folię, która obniża LT.

Wskaźnik g (przenikalność energii słonecznej) – im większy tym więcej energii słonecznej przeniknie przez okno. Dobre zimą, ale latem grozi przegrzewaniem. G = 50% w większości przypadków będzie OK, jeżeli chcesz uzyskać zyski z nasłonecznienia zimą, skonsultuj wybór okien z projektantem lub producentem stolarki.

Oznaczenia szyby:

4/18/4/18/4 – oznacza (od zewnątrz): 4 mm szyby, 18 mm ramki międzyszybowej (“pustki”), 4 mm szyby, 18 mm ramki międzyszybowej (“pustki”), 4 mm szyby

Oznaczenia:

LE – Low Emission,

TF – Termo Float

CR lub C – ciepła ramka

 

Okna balkonowe: zatrzask balkonowy. Ich działanie polega na tym, że wychodząc na balkon, możemy pociągnąć za uchwyt znajdujący się po stronie zewnętrznej i przymknąć skrzydło.

 

MONTAŻ

Montaż nieprawidłowy – na samą piankę i kotwy.

Montaż prawidłowy – z użyciem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych.

Montaż w warstwie izolacji (okno wysunięte poza mur) to także montaż prawidłowy, ale koszt montażu jest bardzo wysoki.

Ciepły montaż może oznaczać zarówno montaż z użyciem taśm, jak i montaż w warstwie izolacji.

Ciepły parapet – profil termiczny, który eliminuje mostki cieplne. Warto go zastosować.

 

Ustal sposób wykończenia otworów okiennych z producentem okien i przekaż informację wykonawcy Twojego domu. W przypadku okien tarasowych są 3 opcje:

Najlepszym rozwiązaniem jest podwalina (klinaryt, purenit).

Nigdy nie montuje się okna na cegłach, drewnianych klockach itp.!

Przykładowa instrukcja montazu okien: podstawowe_wytyczne_dotyczace_montazu_produktow_vetrex.pdf (airokna.pl)

WYTYCZNE DOTYCZĄCE MONTAŻU PRODUKTÓW VETREX – PDF

Zamawianie okien

 

  1. Obejrzyj listę potrzebnych okien (znajdziesz ją w projekcie budowlanym) i spójrz na nią krytycznie. Może warto zmienić skrzydło okna na okno nieotwieralne albo zrezygnować ze słupka?
  2. Odwiedź kilka salonów. Pootwieraj, pozamykaj i pouchylaj różne okna. Sprawdź, w jaki sposób można zamontować okno tarasowe (sposób otwierania, wysokość progu, szerokość przejścia).
  3. Spisz wszystkie oczekiwania: np. kolor okien, klamka z kluczykiem, zatrzask balkonowy, kolor ramek międzyszybowych, ukryte zawiasy, uchył wielostopniowy, rodzaj uszczelek itp.
  4. Wyślij kilkunastu producentom stolarki listę potrzebnych okien wraz z Twoimi oczekiwaniami,
  5. Analizując ofertę zwróć uwagę na rodzaj profila, stali, okuć, uszczelek i pakietu szybowego. Dopytaj producenta o szczegóły, jeżeli oferta nie jest kompletna.
  6. Dopytaj o rodzaj montażu. Czy będzie to montaż na piankę i kotwy (montaż nieprawidłowy) czy montaż warstwowy? Czy w ofercie jest uwzględniony ciepły parapet lub podwalina?
  7. Dopytaj o koszt transportu – czy jest w cenie? Czy do dużych okien nie potrzeba specjalnego transportu, np. pająka?
  8. Dopytaj o gwarancję na stolarkę i na montaż.
  9. Ustal wysokość zaliczki. 30% – 40% jest OK. Nigdy nie zgadzaj się na przedpłatę 100% ani na zapłacę całości wynagrodzenia przed montażem okien! Jeżeli sprzedawca powie, że musi przekazać pieniądze fabryce (producentowi okien), to zapytaj o możliwość wykonania przelewu bezpośrednio na konto fabryki. Najbezpieczniej zapłacić za okna po ich dostarczeniu i dokładnym sprawdzeniu pod kątem usterek, a za montaż dopiero kilka dni po zakończeniu prac oraz umyciu i sprawdzeniu okien.
  10. Wymiary stolarki powinien spisać producent i on bierze za to odpowiedzialność. Nigdy nie mierz sam i nigdy nie zgadzaj się na złożenie podpisu, że zgadzasz się z tym, co zostało zmierzone.