Kurs budowlany: przygotowanie do budowy.

Przedstawiam mój nowy kurs z serii Jak się wybudować” (pierwszy był kurs o wyborze i zakupie działki pod budowę domu). Ten kurs jest przeznaczony dla osób, które już posiadają działkę i chcą teraz dobrze przygotować się do budowy.

Zobacz poniższy film  ↓ ↓

Chcesz zbudować dom? Oto wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć!

  • Masz dość sprzecznych informacji na każdy temat i szukasz uporządkowanej, sprawdzonej wiedzy?
  • Chcesz dobrze poznać swoje potrzeby dotyczące przyszłego domu (powierzchnia, układ funkcjonalny)?
  • Obawiasz się pominięcia kluczowych kwestii podczas budowy, które mogą mieć wpływ na funkcjonalność i komfort mieszkańców?
  • Boisz się ukrytych kosztów i chcesz mieć pewność, że wyrobisz się finansowo z budową?
  • Przeraża cię budowa i chcesz ją dobrze zaplanować, aby sprawnie zarządzić procesem budowy domu?

Internetowy kurs „Jak się wybudować: przygotowanie” poprowadzi Cię krok po kroku do własnego domu. Nauczy Cię wszystkiego, co trzeba wiedzieć, jeśli szykujesz się do budowy domu jednorodzinnego (lub innego rodzaju budynku). Dowiesz się, co musisz zrobić i jak nie popełnić najczęstszych błędów oraz jak stopniowo zorganizować i przeprowadzić cały proces. Kurs przeznaczony dla osób, które już posiadają działkę.

 

Dlaczego warto dobrze przygotować się do budowy? To proste: ze względu na oszczędności! Żeby oszczędzić czas, pieniądze i swój spokój. Żeby nie dać się oszukać, nie przepłacić i nie zostać z rozgrzebaną na lata budową i bez grosza w kieszeni. Żeby nasze małżeństwo nie przeżywało z tego powodu ciężki chwil. Możesz zapytać: Sławku, czy trochę nie przesadzasz? Nie, ponieważ pełno jest takich sytuacji, a konkretne przykłady możesz znaleźć w mojej książce. Właśnie na etapie przygotowania i planowania podejmiesz kluczowe decyzje, które będą miały wpływ na całą późniejszą budowę i poniekąd całe Twoje dalsze życie. Moim calem jest, abyś mógł to zrobić jak najbardziej świadomie, korzystając z wiedzy i doświadczenia.

Co zawiera kurs?

Dzięki temu 15-godzinnemu kursowi uzbroisz się w wiedzę, której nie mają zwykle osoby budujące swój pierwszy, drugi czy nawet trzeci dom. W nagraniach wideo, z których składa się kurs, znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania:

Jaki dom
wybudować?

Nauczę Cię, jak określić oczekiwania i dobrać do nich rozwiązania.

Jak właściwie wszystko zaprojektować?

Myślisz o gotowym projekcie? Niekoniecznie warto.

Jak wyszukiwać i weryfikować ekipy?

Pokażę jak unikać oszustów i nie dać się oszwabić.

Jakich unikać błędów?

Nie wystarczy wiedzieć, trzeba też umieć zastosować to w praktyce.

Jakie papiery mieć?

Dowiesz się o formalnościach, o które musisz zadbać.

Gdzie są oszczędności?

Nie tam, gdzie przypuszczasz. Pokażę Ci sprawdzone sposoby.

Kupując kurs otrzymasz dostęp do ponad 15 godzin nagrań oraz materiałów dodatkowych. Szkolenie najlepiej jest oglądać stopniowo i nie spieszyć się z jego zakończeniem, tak by każdą kwestię spokojnie przemyśleć. Oczywiście nie wprowadziłem żadnych ograniczeń i od pierwszego dnia masz nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów. 

 

Polecam oglądać kurs na spokojnie w fotelu lub przed laptopem, ale otrzymujesz też wersję audio kursu do wysłuchania w aucie czy podczas biegania. Wiele nagrań wystarczy jedynie wysłuchać, ale są też nagrania, które warto obejrzeć (przy nagraniach masz oznaczenie, czy dany odcinek wystarczy tylko odsłuchać).

 

.

Otrzymujesz więcej niż tylko dostęp do nagrań

Oprócz dostępu do nagrań otrzymasz też cały pakiet korzyści, z których będziesz mógł (będziesz mogła) skorzystać przygotowując się do budowy oraz w czasie samej budowy.

– moją książkę „Jak się wybudować i nie zwariować” w wersji audio oraz jako e-book, a także w niektórych pakietach w wersji papierowej. Książka zawiera mnóstwo praktycznych przykładów oraz zapis moich doświadczeń. Książka zebrała bardzo dobre recenzje, a wiele osób narzekało, że nie przeczytało jej przed budową. Masz już moją książkę? Wybierz pakiet, w którym jest tylko ebook i audiobook.

– dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku dla kursantów, na której możesz zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi ode mnie i innych użytkowników. Warto korzystać z tego udogodnienia przygotowując się do budowy, a zwłaszcza w jej trakcie.

 

– specjalne kalkulatory budowlane dzięki którym policzysz koszty, sprawdzisz, ile potrwa budowa Twojego domu, wypróbujesz różne warianty inwestycji czy nawet skalkulujesz opłacalność fotowoltaiki dla swoich warunków. W poszczególnych odcinkach kursu omawiam, jak należy skorzystać z przygotowanych przeze mnie narzędzi.

dzialka_budowlana_arkusz_budzetu4

– zbiór wzorów umów z wykonawcami pozwalających zabezpieczyć Twoje interesy podczas budowy.

 

– poradnik „Błędy w projektach” – to 25-stronicowy poradnik (PDF), w którym pokazuję, co powinien zawierać projekt budowlany i pokazuję najczęściej spotykane błędy. Dzięki niemu będziesz lepiej przygotowany do rozmowy z projektantem i wykonawcami.

 

– zniżkę 50 proc. na inne części kursu. Projekt „Jak się wybudować” już obecnie składa się z 2 kursów i powstanie co najmniej jeszcze jedna część.  Docelowo temat budowy domu ma zostać niemal całkowicie wyczerpany. Na pozostałe i kolejne części kursu masz 50 proc. zniżkę i gdy tylko ukaże się nowa część, zostaniesz poinformowany i będziesz mógł zakupić ją na preferencyjnych warunkach.

 

– aktualizację wiedzy – jeśli dodam coś do kursu, zostaniesz o tym poinformowany i uzyskasz dostęp do materiałów.

 

Wybierz najbardziej odpowiedni pakiet dla Ciebie

Kurs "przygotowanie"
+ książka (ebook, audiobook)

cena całkowita:

390 zł

Kurs "przygotowanie
+ książka (wydanie papierowe)

cena całkowita z dostawą:

420 zł

Kurs "przygotowanie"
+ kurs "zakup działki"
+ książka (ebook, audiobook)

cena całkowita:

585 zł

kupując w pakiecie oszczędzasz 155 zł

Kurs "przygotowanie"
+ kurs "zakup działki"
+ książka + materiały drukowane

cena całkowita z dostawą:

625 zł

kupując w pakiecie oszczędzasz 155 zł

O mnie

Nazywam się Sławek Zając. Jestem autorem bloga budowlanego o wdzięcznym i wiele mówiącym tytule „Jak się wybudować i nie zwariować” oraz książki o takim samym tytule. 

 

Wiele osób marzy o budowie domu, ale budują się tylko nieliczni. Dlaczego? Bo wydaje się to trudne i drogie. Mam dobrą wiadomość: wcale takie nie musi być. Trudne jest bowiem to, czego nie znamy. Moim celem jest nauczyć Cię, jak zbudować dom i nie popełnić błędów.

 

Jeśli chcesz poczytać więcej o tym kim jestem, czym się zajmuję, o mojej budowie oraz dlaczego doradzam, poniżej moja historia.

Sławek Zając | Jak się wybudować

Nie znasz jeszcze mojej historii?

Zacznijmy od początku. Wychowałem się na blokowisku i jak wiele osób, które tam mieszkały, zawsze po cichu marzyłem o własnym kącie. Zakup mieszkania wydawał się naturalny, ale zawsze kusiło mnie, aby wybudować własny dom. Wiadomo: przestrzeń, komfort i cisza…

Czytaj więcej

W dorosłym życiu zostałem przedsiębiorcą: próbowałem sił w różnychbranżach, raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem. Obecnie jestem współwłaścicielem sporego, dobrze funkcjonującego biura tłumaczeń, które prowadzę od kilkunastu lat. Bycie przedsiębiorcą nauczyło mnie przede wszystkim właściwego, zorganizowanego zarządzania procesami, co jak się okazuje, było bardzo użyteczne przy budowie własnego domu.

Ponieważ nigdy nie zapomniałem mojego marzenia o domu, gdy poznałem moją żonę i zaczęliśmy się zastanawiać, czy nie powinniśmy kupić mieszkania, wróciłem do tematu na zasadzie:

„A może by tak zbudować dom?”.

Po wielu rozmowach podjęliśmy decyzję, które potem nigdy nie żałowaliśmy. Zrezygnowaliśmy z zakupu mieszkania i zaczęliśmy szukać odpowiedniej działki i ciekawego projektu.

Po dłuższych poszukiwaniach udało się coś wybrać i za większość oszczędności kupiliśmy kawałek ziemi w ładnej i spokojnej okolicy. Zacząłem się szybko dokształcać, szukać informacji i robić to, co wszyscy, czyli przeglądać fora internetowe i wertować różne czasopisma budowlane. Zebrało mi się ich dość sporo na moim biurku.

Po kilku miesiącach byłem PRZERAŻONY: na każdy niemal temat znajdowałem rozbieżne opinie, a moja realna wiedza zaczerpnięta z czasopism branżowych ograniczała się do opisu wspaniałych, nowoczesnych i – dodajmy to – drogich technologii, które tak chętnie były opisywane. Cały czas pytałem siebie:

„no dobrze, ale jak się za to wszystko właściwe zabrać?”.

Myślałem już nawet, że może należy dać sobie spokój z tą całą budową, ale wtedy przyszły mi z pomocą umiejętności zdobyte przy byciu przedsiębiorcą: przede wszystkim plan, harmonogram i realizacja! Usiadłem, zacząłem planować i liczyć. Dodam może jeszcze, że wtedy nie miałem nic wspólnego z branżą budowlaną, więc wszystkiego musiałem nauczyć się sam od początku. Ale przez to, że nie czułem się pewnie, byłem bardzo ostrożny. Wszystkiemu dokładnie się przyglądałem i konsultowałem. W rezultacie wypracowałem pewną swoją metodykę postępowania i gdy tylko ruszyła budowa, zacząłem ją z żelazną konsekwencją stosować.

Budowa ruszyła, trwała i… zakończyła się 🙂. Wprowadziliśmy się do domu, wkrótce urodziły się dzieci.

W tzw. międzyczasie zacząłem doradzać moim znajomym, którzy również budowali się. Byłem zdumiony, jak wiele prostych błędów popełniają, które kosztują ich dużo pieniędzy i zdrowia. A to użerali się z ekipami, a to ktoś ich oszukał, a to zabrakło pieniędzy… Dosłownie WSZYSCY, z którymi rozmawiałem, mieli problemy, których ja uniknąłem.

Byłem tym nieco zdziwiony. Czy miałem być jedyną osobą, która zmieści się w budżecie, nie ma opóźnień i niepotrzebnych stresów?

Ponieważ coraz więcej osób pytało mnie o radę, jak mi się to udało, więc aby nie musieć tego wszystkie na okrągło powtarzać, napisałem i wydałem książkę pt. Jak się wybudować i nie zwariować propagującą moje zasady postępowania (obecnie już drugie wydanie)Następnie, by zgłębić i poszerzyć temat, zacząłem pisać niezależnego bloga budowlanego, który – co oznajmiam z niekłamaną dumą – cieszy się szybko rosnącą popularnością. Przez ostatnie lata poznałem wielu projektantów i uczestników procesu budowlanego, a znajomości zaowocowały różnymi ciekawymi projektami jak projekt domu modelowego, szkolenia i doradztwo.

Szkolenie on-line  "Jak się wybudować” ma w zamierzeniu przeprowadzić każdego chętnego krok po kroku przez wszystkie aspekty budowy. Od zakupu działki po parapetówkę 🙂. Prezentuję Ci teraz drugą część mojego kursu – tym razem o przygotowaniu do budowy. Pierwsza część, która wyszła ponad rok temu i zyskała wielu fanów, dotyczyła głównie prawidłowego wyboru i zakupu działki (ale nie tylko: bo także określeniu własnych oczekiwań wobec domu oraz zaplanowaniu inwestycji; w kursie poruszam również wiele aspektów związanych już z samą budową). Druga część kursu skierowana jest przede wszystkim do tych, którzy mają już działkę i potrzebują teraz dobrze przygotować się budowy domu. To właśnie okres planowania jest kluczowy i błędy, które popełnimy na tym etapie, mogą fatalnie odbić się na przyszłości całej budowy (np. jeśli źle zaplanujesz inwestycję i finanse, pod koniec budowy możesz zbankrutować).

Na koniec dodam jeszcze jedną rzecz: polecam wszystkim własny dom i zachęcam do jego budowy. Po kilku latach od podjęcia tak ważnej życiowej decyzji jestem pewny, że nie mógłbym znowu żyć w blokowisku.

Moje zasady

W swojej działalności kieruję się następującymi zasadami:

rzetelność: nie chcę Cię w żaden sposób czarować, chcę opierać się tylko na faktach i na najlepszej wiedzy, jaką posiadam; nie usłyszysz ode mnie, że możesz wybudować się w pół roku albo że wydasz mało pieniędzy.  Dlaczego? Bo byłaby to nieprawda. Jeśli mnie jeszcze nie znasz, zajrzyj proszę na mojego bloga i zobacz w jaki sposób podchodzę do każdego tematu.

uczciwość: chcę być uczciwy wobec Ciebie i siebie; dlatego będę Ci mówił tylko prawdę; przygotowałem wszystkie materiały z pełnym zaangażowaniem i uważam, że są one warte swojej ceny.

klarowność: mam wrażenie, że niektórzy zasypują nas specjalnie technicznym żargonem, tylko po to, aby coś ukryć. Nie ufam takiemu podejściu i dlatego zrobiłem wszystko, by to, co mówię, było klarowne i zrozumiałe. Jeśli coś w moim kursie lub jakichkolwiek innych materiałach jest dla Ciebie niezrozumiałe – proszę – skontaktuj się ze mną, a dołożę wszelkich starań, aby wszystko wytłumaczyć.

niezależność: pamiętaj proszę, nie jestem deweloperem, pośrednikiem nieruchomości, nie jestem sprzedawcą w branży budowlanej. Nie publikuję treści sponsorowanych czy reklam, a w moich materiałach nie znajdziesz poleceń konkretnych materiałów lub producentów. Jedyne co siłą rzeczy jakoś promuję, to moje kursy i książka, ale wiele cennych treści można uzyskać na moim blogu całkowicie za darmo.

specjalizacja: nie propaguję budowania domu „własnymi rękoma”. Zbudowałem dom systemem kontraktowym (zwanym niekiedy systemem zleconym) i uważam, że dla zdecydowanej większości ludzi jest to najlepszy sposób – ponieważ polega on na oparciu się na specjalistach (diabeł oczywiście tkwi w szczegółach; o tym więcej w mojej książce i szkoleniach). Jeśli potrafisz budować i oczekujesz informacji ściśle technicznych, to mój kurs Ci w tym nie pomoże. Nauczy Cię za to jak zaplanować i przeprowadzić cały proces budowlany. Jak określić swoje oczekiwania, jak nie popełnić popularnych błędów (np. poprzez złe umiejscowienie domu na działce względem stron świata).

 

Spis treści kursu

Kurs składa się obecnie z 25 odcinków oraz materiałów bonusowych (których z czasem będzie jeszcze więcej). Trzy odcinki są swobodnie dostępne i możesz je obejrzeć po prostu klikając w nie.

1. Wstęp (16:16)

2. Wprowadzenie. Podstawowe informacje dotyczące budowy (16:51)

3. Własny dom. Jak się żyje we własnym domu? (17:08)

4. Koszty budowy. Co wpływa na koszt budowy? (21:35)

5. Jaki dom wybudować? Parterowy, piętrowy? Jaki metraż? (01:12:37)

6. Usytuowanie budynku (10:52)

7. Oszczędności. Jak obniżyć koszty budowy? (41:39)

8. Projekt katalogowy. Wady i zalety (24:37)

9. Technologia budowy. Murowany, szkieletowy, prefabrykowany? (52:25)

10. Sposób budowy. Generalny wykonawca, system zlecony, inwestor zastępczy? (41:42)

11. Czas budowy? Co wpływa na czas budowy? (31:31)

12. Czym ogrzewać dom? (1:08:59)

13. Wentylacja i klimatyzacja (21:15)

14. Fotowoltaika (22:30)

15. Spokój w cenie (19:55)

16. Omówienie projektu budowlanego (1:10:01)

17. Projekt katalogowy czy indywidualny? Jak wybrać projektanta? (43:57)

18. Ile będzie kosztował Twój dom? (36:09)

19. 150 wskazówek i porad: od fundamentów po wykończenie! (1:10:03)

20. Przygotowanie do budowy. Część 1. Droga do pozwolenia na budowę (33:40)

21. Przygotowanie do budowy. Część 2. Wykonawcy (49:22)

22 Jak negocjować? (20:05)

23. Przygotowanie do budowy. Część 3. Umowy (57:17)

24. Przygotowanie do budowy. Część 4. Przygotowanie działki i placu budowy (16:24)

25. Przygotowanie do budowy. Część 5. Budowa systemem zleconym.

Pliki do pobrania

Opinie

Prezentuję poniżej opinie, które zebrałem dzięki ankiecie zadowolenia przeprowadzonej wśród osób korzystających z przynajmniej jednego kursu oraz które otrzymałem w korespondencji mailowej i na Facebooku. Niektóre recenzje są z ogólnodostępnych serwisów rekomendacyjnych. Zwracam uwagę, że opinii o kursie na temat przygotowania do budowy jest  na razie stosunkowo niewiele ze względu na to, że cały kurs został udostępniony dopiero pod koniec października, czyli w momencie w którym piszę te słowa, raptem nieco 1,5 miesiąca wstecz. Będę uzupełniał z czasem tę listę.

Oba kursy są na podobnym bardzo dobrym poziomie (...) [o kursie o działce] Jeszcze nie wybrałem działki ani nie zacząłem budowy, ale kurs jest pigułą wiedzy którą musiałbym szukać na własną rękę i stracił nieporównanie więcej czasu. Zawiera też uniwersalne wskazówki, dotyczące procesu wyboru działki i budowy domu, którym ufam bazując na podejściu i rzetelności autora
Kamil (z ankiety zadowolenia)
[o kursie] Szczerze mówiąc, kurs pozwolił mi zaoszczędzić prawdopodobnie kilkaset tysięcy złotych na błędach, których dzięki kursowi Sławka nie popełnię na swojej budowie. Brak wiedzy, brak umiejętności negocjacji, weryfikacji wykonawców, naiwność, lekkomyślność, i co najgorsze POŚPIECH mógł właśnie tak się skończyć - w długach, nerwach, stresie i poczuciu zmarnowanego czasu i szansy na spełnienie swojego marzenia. Uważam kurs za naprawdę obowiązkowy dla każdej osoby, która chce budowę swojego domu zrealizować ze spokojną głową. W temacie budowy domu wszechobecny chaos informacyjny, sprzeczne porady magików-ekspertów powodują, że człowiek czuje się totalnie zagubiony i nie wie od czego zacząć. Sławek poprzez swoją twórczość na blogu udowodnił, że jest osobą absolutnie godną zaufania, profesjonalną, z ogromną, praktyczną wiedzą, którą w bardzo jasny, uporządkowany sposób przedstawia. Cena kursu jest moim zdaniem zdecydowanie za niska do merytorycznej wartości porad i wskazówek, które są w nim zawarte. Na pewno jedne z najlepiej wydanych pieniędzy w życiu.
Tomek
[kurs o działce] Gorąco polecam kurs dotyczący zakupu działki. Jest tam bardzo dużo przydatnych informacji jak krok po kroku przygotować się do zakupu działki. Jak można w łatwy sposób zweryfikować działkę którą jesteśmy zainteresowani nie wychodząc z domu. Pan Sławek porusza bardzo dużo aspektów które trzeba sprawdzić przed zakupem żeby później nie mieć problemów i móc wybudować swój wymarzony dom na konkretnej działce. Do kursu są dołączone również checklisty które bardzo ułatwiają weryfikację naszych oczekiwań odnośnie domu oraz pomagają przy wyborze działki.”
Tomasz Marciniak
Jeszcze nie obejrzałem wszystkiego, jest mnóstwo cennych uwag, które rozwiewają wiele wątpliwości, w którym kierunku się poruszać
Damian (z ankiety zadowolenia)
Cześć Sławku, dla mnie ten kurs to świetna checklista przed przystąpieniem do budowy. A może by przygotować arkusz w Excelu ze 150 poradami.
Sebastian (z ankiety zadowolenia)
[o kursie] Budowa dopiero przede mną. Tu znów kurs pozwala na spojrzenie z innej strony na wiele rzeczy. Kiedyś było dla mnie ważne, aby przy działce był gaz (teraz to dla mnie nie ma znaczenia), bo mamy bardzo ciekawe spojrzenie na ogrzewanie domu i fotowoltaikę (np. po co pompa ciepła, która na pewno się zepsuje, jeśli można wszystko zrobić na kablach grzejnych, oczywiście jeśli wystarczy dachu na panele - sam teraz o tym myślę, więc ustawienie działki względem stron świata stało się dla mnie jeszcze ważniejsze). Kurs jest na pewno bardzo dobrym dopełnieniem do kursu o zakupie działki, bo opisuje co możemy chcieć zbudować, a to powinno weryfikować, jaką działkę kupimy.
Rafa(ł z ankiety zadowolenia)
[kurs o działce] Kurs na pewno wart swojej ceny. Z czystym sumieniem mogę się na ten temat wypowiadać, bo sami z mężem stawialiśmy dom, więc wiem, ile informacji jest potrzebne. Szkoda, że nie znaliśmy Sławka wcześniej, gdy się budowaliśmy.
Iza
[kurs o działce] Rzadko kiedy znajomości zawierane w internecie okazują się tymi wartościowymi. W przypadku Sławka jest zdecydowanie inaczej. Od kilku wymienionych słów przeszliśmy do wspólnych pomysłów i realizacji projektów. Praktyka pokazała, że wszystko za co Sławek się zabiera robione jest z pełnym zaangażowaniem, a to przekłada się na krótszą drogę do sukcesu. Jeśli traktujesz budowę domu jako wieloetapowy plan to Sławek jest najlepszą osobą aby pomóc w jego ułożeniu.
Strefa.pro / Krzysiek Derdzikowski
[O książce] Wzór poradnika. Autor na każdej stronie książki przekazuje praktyczną wiedzę, której samodzielne zebranie wymagałoby wielu godzin rozmów lub wertowania setek stron, for dyskusyjnych. Najbardziej ujmujące jest jednak to, że niezależnie od tak dużej ilości informacji, autor do każdej z nich stara się nas przekonać, żebyśmy sami byli pewni, że robimy dobrze i nasz wysiłek zaprocentuje. Jedyny, drobny minus, to bardzo poważne zdjęcie autora, który na okładce, w odcieniach szarości, patrzy na nas zafrasowanym spojrzeniem. Ogromnie kontrastuje to z bardzo lekkim, przyjaznym stylem pisania.
laudator | 2017-09-19
[O książce] Całość jest bardzo ciekawie napisana, żywym, prostym, klarownym językiem, logicznie i z szacunkiem dla czytelnika.
Anna Piątkowska
Tłumacz przysięgły języka francuskiego
[O książce] Prezent bardzo udany. Jestem architektem i w książce jest fachowo, w pigułce, zebrane wszystko to, o czym informuję klientów. Niestety z czasem w długotrwałym procesie realizacji o tym zapominają, dlatego z przyjemnością mogę polecić Pana książkę.
Dagmara
Architekt
[O blogu i książce] Przede wszystkich chciałam Panu bardzo serdecznie podziękować za garść bezcennych informacji, jakie udało mi się pozyskać z książki i bloga Pana autorstwa.
z maila
[o kursie] Skarbnica wiedzy dla laika, który dopiero zaczyna przygodę z budową domu. [o kursie o działce] Kurs pozwolił dobrze wybrać działkę.
Patrycja (z ankiety zadowolenia)
[o kursie] nie przeszedłem go jeszcze całego ale już sporo mi dał. Dzieki niemu wiem że będę chciał szukać ekipy i kierownika budowy na długo przed rozpoczęciem budowy. Bardzo przydatne jest też podsumowanie dostepnych sposobow ogrzewania domu, rodzajow wentylacji i materialow budowlanych. Podoba mi sie chlodne podejscie do tematu bez marketingowego "bełkotu". To tyle ile moge powiedziec na tym etapie - chetnie podziele sie reszta wrazen po ukonczeniu kursu
Mikołaj (z ankiety zadowolenia)
Kurs pomógł mi zwrócić uwagę na wiele szczegółów o których nie miałam pojęcia. Byłam też bardzo przerażona samym procesem budowy, a dzięki wskazówkom, które otrzymałam podczas kursu uspokoiłam głowę, w taki sposób, że mogę się skupić na procesie budowy i dążeniu do swojego celu 'własny dom', a nie na wyimaginowanych obawach i myśleniem, a co gdyby, skoro to "gdyby" może nie nadejść. Brakowało mi słuchania tego kursu w formie np. Mp3. [uwaga - taka opcja została już wprowadzona]
Iwona (z ankiety zadowolenia)
Kurs posiada wiele merytorycznej wiedzy, jest na bieżąco ulepszany. Brakuje mi jeszcze paru rzeczy, ale patrząc na ambicje autora zapewne niedługo się pojawią.
Bartłomiej (z ankiety zadowolenia)
[kurs o działce[ Bardzo merytoryczny. Systematyzujący wiedzę, którą ewentualnie już posiadałem. Działki jeszcze nie kupiłem . Jestem w trakcie poszukiwań.
Krzysztof (z ankiety zadowolenia)
[kurs o działce] Nie ma sensu tracić czasu na samodzielne poszukiwanie tej wiedzy. Tutaj masz zebrane w jednym miejscu i zweryfikowane wiadomości. Wyceniam znacznie drożej moje godziny pracy, które musiałbym poświęcić, a tu mam wszystko podane "na talerzu" i jeszcze mogę dopytać Sławka. Jak dla mnie ta oferta kursu jest po prostu super.
FK
[kurs o działce] Dobry wieczór, kurs jest dla mnie bardzo przydatny, wiele rzeczy mi uświadomił i rozjaśnił. Szczególnie odcinki o weryfikacji działki były dla mnie do tej pory mocno przydatne i pomogły mi dobrze się przygotować w moim przypadku. Moja przygoda z zakupem działki jeszcze się nie skończyła i do kursu często wracam, bo na różnych etapach inne części kursu są szczególnie przydane. Bardzo fajne są szczegółowe opisy z linkami pod każdym odcinkiem, szybko można wyszukać potrzebne informacje z czego dość często korzystam. Z małych minusów (dla mnie) to czasami mam wrażenie, że pewne proste sprawy są omawiane zbyt długo, ale mam świadomość, że kurs jest dla wszystkich i rzeczy, które dla mnie mogą być oczywiste, dla innych takie nie są i każdy, nawet najdrobniejszy aspekt musi być szczegółowo wyjaśniony. Co do działki, to podpisaliśmy już umowę przedwstępną. Notariusz bardzo skrupulatnie wszystko sprawdził i wypunktował sprzedającego, co musi jeszcze załatwić do umowy przyrzeczonej, abym mógł nabyć tą działkę bezobciążeniowo. Oczywiście do pewnego stopnia musiałem niektóre sprawy dopilnować sam (i tutaj kolejny raz przydała mi się pomoc Pana i Pana kurs) i drążyłem nurtujące mnie kwestie aż do znudzenia (spędziliśmy tam ponad 2h!), ale przynajmniej mam wszystko czarno na białym i spokojne sumienie 🙂 Pozdrawiam
Marcin Stolarczyk
[O blogu] Na wstępie chciałabym serdecznie podziękować za prowadzenie bloga, na pewno kosztuje to Pana mnóstwo pracy i zaangażowania. Jest świetny
z maila
Poszukiwanie działki pod budowę domu nie jest prostym wyzwaniem. Klienci z wiedzą zdobytą dzięki kursowi Sławka są o wiele lepiej przygotowani aby ich poszukiwania zakończyły się sukcesem. Pośrednik otrzymuje konkretną listę wymagań dotyczących wymarzonej działki. W ten sposób pracuje się skuteczniej i z większą satysfakcją dla obu stron.
Aleh Tur / Tur Nieruchomości
[O blogu] Chciałem, podziękować za świetnego bloga, którego czytam od samego początku, jak również za pomocną książkę, którą przeczytałem jednych tchem 🙂
z maila
[O książce] Naprawdę genialny poradnik. Nie tylko w kontekście budowy, ale ogólnie - życiowo. Przedstawione wszystko krok po kroku, wyjaśnione co i jak i dlaczego, dużo przykładów. Nie są tutaj poruszone wszystkie kwestie dotyczące budowy domu, ale chyba te najważniejsze, mające największy wpływ na efekt końcowy, finanse i nerwy. Naprawdę polecam! Audiobook bardzo przyjemny.
neuromediatorka | 2018-05-05
[O książce] Rzecz idealna dla osób, które odważyły się wybudować swój pierwszy dom. Autor po przyjacielsku radzi, jak uniknąć wielu zbędnych i czasochłonnych decyzji i straty pieniędzy w tak ważnej inwestycji.
Rafał Gołębiowski
Przedsiębiorca
[O książce] Książka bardzo ciekawa i bardzo potrzebna. Merytorycznie bez zarzutu, a lekkie pióro autora powoduje, że aż chce się to czytać.
Karolina Ostrowska
Architekt

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co to jest kurs on-line?

To moim zdaniem najlepsza forma nauki: uczysz się oglądając materiały video. Możesz oglądać materiały, kiedy chcesz, słuchać ich w trakcie innych zajęć czy drogi do pracy. Jeśli czegoś nie rozumiesz, możesz wrócić do danego materiału (a także dopytać mnie). Możesz też powtarzać materiał dowolną ilość razy. Oczywiście potrzebujesz mieć dostęp do internetu w czasie nauki. Aby kupić kurs – kliknij Kup teraz.

Jak wygląda kurs?

Kurs to ponad 15 godzin nagrań, w których opowiadam o tym jak prawidłowo przygotować się do budowy domu oraz pokazuję narzędzia, którymi warto się posłużyć. Aby było ciekawiej, niekiedy pokazuję wizualizacje i ilustracje przeróżnych przypadków. Staram się podawać jak najwięcej praktycznych przykładów – z życia wziętych. Cały materiał jest podzielony na odcinki: niektóre trwają tylko kilkanaście minut, ale są i takie, które mają mocno ponad godzinę. Do niektórych odcinków dołączone są odpowiednie materiały dodatkowe: takie jak specjalne arkusze kalkulacyjne, ebooki czy wzory wypełnienia dokumentów. Do każdego odcinka dołączona jest również wersja audio, która ułatwia wysłuchanie kursu na w czasie uprawiania sportu czy podróży. 

Czy mogę przekazać dostęp do kursu znajomym?

Niestety nie. Licencja dotyczy tylko Ciebie i domowego użytku (tzn. mogą z kursu korzystać inni członkowie gospodarstwa domowego). Wszelkie nieautoryzowane próby rozprowadzania kursu będą zgodnie z regulaminem traktowane jako kradzież.

Po co uczyć się tych wszystkich rzeczy? Po co robić to już teraz, nie lepiej w trakcie budowy?

Krótko mówiąc: nie! 🙂 Niedowład planowania to mym skromnym zdaniem chyba największy i najbardziej powszechny problem w Polsce. Wyjątkowe zdolności i rzutkość naszych rodaków skutkują na szczęście tym, że w każdym roku kończone są dziesiątki tysięcy domów w całym kraju. Problem tylko, że często budowa przebiega według następującego schematu: budujący kupują jakiś projekt z Internetu, zdobywają na niego pozwolenie i zaczynają jak najszybciej budowę, najlepiej jeszcze pod presją czasu, biorąc z łapanki dostępne akurat ekipy budowlane. Nie trzeba być jasnowidzem, żeby wiedzieć, czym to się zwykle kończy: chaosem, błędnymi decyzjami, poważnymi zmianami w planach i dokumentacji, przesuwaniem postawionych ścian, wykuwaniem nieprzewidzianych okiem, zmianami w technologii budowania na dzień przed oraz całą lawiną problemów związanych ze współpracą z nierzetelnymi wykonawcami. Wreszcie z ogromnymi, nieprzewidzianymi kosztami, które cały ten chaos generuje. Ileż razy to wszyscy słyszeliśmy? Konieczność dobierania kredytu, rozwlekające się na wiele lat wykończenie, wrażenie wrzucania każdej niemal zarobionej złotówki w jakąś studnię bez dna! Ileż małżeństw przeżyło ciężkie chwile, a nawet rozpadło się z powodu budowania domu? Wszystko to powoduje, że wiele osób wspomina swoją budowę jako koszmar, coś okropnego, co upewniło ich, że budowlańcy to banda oszustów (co nie jest prawdą, poznałem w tej branży także ludzi krystalicznie uczciwych) oraz że trzeba mieć furmanki pieniędzy na to wszystko. Proszę potraktuj ten kurs i moją książkę jako jedyną w swoim rodzaju okazję do przygotowania się do budowy i uniknięcia wielu problemów. Tak, chcę Cię nauczyć jak wszystko odpowiednio zaplanować i przeprowadzić. Z wiedzą o tym, jak mądrze budować dom nikt się nie rodzi – trzeba się tego nauczyć (a uczyć się – jak wiadomo – lepiej jest na uniwersytecie niż na błędach). Naprawdę, dom można wybudować szybko (względnie szybko, czyli powiedzmy w jakieś 2 lata), bez większych problemów i nie rujnując swoich finansów i wiary w ludzi. To naprawdę daje się zrobić!

Ile potrzebuję czasu na zrobienie kursu?

Dobre pytanie. Potrzebujesz ok. 15 godzin na wysłuchanie i przyswojenie materiału. Myślę, że dobrych kilka godzin zajmie Ci skorzystanie z materiałów uzupełniających takich jak arkusze kalkulacyjne do określenia koniecznych do wybudowanie się kwot. Sama budowa zajmie Ci około 2 lat (choć niektórym udaje się skrócić ten czas). Odradzam jednak pośpiech, zwłaszcza przy pierwszej budowie domu. Wskazane byłoby robienie kursu stopniowo: tak aby mieć czas na pochylenie się nad każdym zagadnieniem z osobna. Na przeczytanie mojej książki potrzebujesz ok. 2-3 dni.

Jak wygląda złożenie zamówienia i uzyskanie dostępu?

Zamówienie składasz na niniejszej stronie klikając kup teraz. Po przejściu przez proces zamówienia, w trakcie którego musisz podać dane maila i dane do wysyłki paczki z materiałami dodatkowymi, otrzymasz na swojego maila trzy wiadomości. Jedną z potwierdzeniem złożenia zamówienia. W drugim mailu znajdziesz dane dostępu do konta (hasło). Jeśli Twoje zamówienie będzie już opłacone, po zalogowaniu się do konta będziesz mieć już pełen dostęp do kursu. Dostaniesz też trzecią wiadomość z listą odcinków, by móc łatwiej się do nich dostać.

Czy budowa domu jest trudna?

Zdziwisz się, ale: nie. Problem polega na czym innym: kształcimy się w życiu, ucząc mniej i bardziej potrzebnych rzeczy. Natomiast zwykle nie ma wśród tych rzeczy budowy domu. Dlatego nie ma się co dziwić, że potem aż tyle osób ma problemy w trakcie budowy. Nikt nas nie uczy, jak nie stać się ofiarą oszusta (a duże budżety, które są w budownictwie, szczególnie przyciągają różnych oszustów). Nikt nie uczy, jakich błędów nie popełnić, ani na co trzeba szczególnie uważać. Cóż – mam nadzieję, że moje produkty – czyli książka i seria kursów budowlanych – wypełnią chociaż w jakimś stopniu tę lukę wiedzy. Wiedza to potęga a jej brak zwiastuje większe lub mniejsze kłopoty: problemy z ekipami, rozgrzebaną na lata budowę czy nawet po prostu bankructwo. A więc z tego, co udało mi się zauważyć, trudniejsze od samej budowy jest zrozumienie, że nikt nie rodzi się z tą wiedzą i trzeba się wpierw nauczyć budować, a zatem trzeba postawić sobie samemu wymagania. A gdy będziemy umieć: to budowa – chciałoby się rzec – będzie już tylko formalnością – gdyby nie to, że sama budowa to też przecież przygoda życia!

Po co materiały dodatkowe w kursie?

Materiały dodatkowe: czyli np. arkusze kalkulacyjne, ebooki, pomagają stworzyć kosztorys domu lub oszacować wielkość potrzebnych pomieszczeń.

Dla kogo jest przeznaczony kurs i co zyskam dzięki niemu?

Dla każdego, kto chciałby się wybudować. Gdybym wiele lat temu w trakcie przygotowania się do budowy domu, mógł mieć wiedzę z tego kursu, byłoby mi znacznie, ZNACZNIE łatwiej. To właśnie uzyskanie tej wiedzy i takiego ułatwienia jest Twoim największym zyskiem z tego kursu (o ile oczywiście go wysłuchasz)

Mam już Twoją książkę, czy możesz mi obniżyć cenę kursu?

Książka jest integralną częścią oferty kursu. Jeśli masz już moją książkę, wybierz proszę ofertę, do której są dołączone ebook i audiobook książki. Jeśli kupiłeś książkę w 2021 r., to na ostatnich stronach książki znajdziesz niewielki kod rabatowy na kurs.

Czy mówisz w kursie też o kredytach na budowę domu?

Tak. Jest na ten temat fragment. Zwykle w polskich warunkach najlepiej jest kupić działkę za gotówkę, a budowę skredytować (jeśli oczywiście potrzebujemy kredytu). Dzięki temu działka jest później naszym wkładem własnym do kredytu. 

Ile mam czasu na zwrot kursu?

Na podstawie regulaminu masz 30 dni od dnia zakupu. Jeśli uznasz, że kurs Ci nie odpowiada czy nie jest wart swojej ceny, po prostu napisz do mnie maila, a ja oddam Ci pieniądze na konto. Nie musisz spełniać ŻADNYCH dodatkowych wymagań, aby otrzymać zwrot pieniędzy. 

Czy kurs jest przeznaczony raczej dla kobiet czy mężczyzn? Czy nie jest zbyt techniczny?

Kurs jest dla wszystkich. Zresztą, dobrze, żeby był oglądany przez oboje partnerów, zwłaszcza te odcinki, które pomagają zaplanować dom i podjąć kluczowe decyzje odnośnie technologii czy wykończenia. Kurs ma za zadanie ułatwić podjęcie tych kluczowych decyzji i to w najbardziej odpowiednim do tego momencie (czyli najpóźniej w fazie projektowania, nie zaś gdy już dom stoi, co jest niestety powszechnym błędem i generuje niepotrzebne koszty).  Dobrze, żeby szczególnie uważnie obejrzał kurs ten partner, który będzie odpowiadał za dopilnowanie budowy, przy czym warto pamiętać, że zwykle (choć oczywiście nie jest to żadną regułą), we wczesnych etapach budowy, gdy dopiero powstają fundamenty i ściany, prym w prowadzeniu budowy wiodą mężczyźni by z czasem ustępować miejsca paniom, które częściej znacznie lepiej rozumieją kwestie wykończeniowe. Staram się też przytaczać jak najwięcej przykładów z życia, które pomogą Wam w podjęciu dobrych decyzji. Staram się nie  używać technicznego żargonu, a jeśli coś byłoby niezrozumiałe, skontaktuj się ze mną niezwłocznie.

Sławku, dajesz gwarancję satysfakcji. Czy nie boisz się, że zostaniesz oszukany?

Owszem, istnieje takie ryzyko. Wiem natomiast, że ktoś, kto w ten sposób, by mnie oszukał (kupił kurs, obejrzał go, a potem, jak gdyby nigdy nic, zażądał zwrotu pieniędzy) raczej żadnego domu w swoim życiu nie pobuduje. To mit, że oszukiwanie jakoś bardzo popłaca (nawet przysłowie mówi, że kłamstwo ma krótkie nogi).

Jak szybko uzyskam dostęp do kursu?

Do nagrań uzyskasz dostęp niemal od razu po złożeniu zamówienia (o ile zapłacisz poprzez szybkie przelewy typu Przelewy24, PayPal; w przypadku zwykłego przelewu trzeba będzie poczekać ok. 1-2 dni). W przypadku wyboru opcji z drukowaną książką zostanie też wysłana do Ciebie  paczka z książką (do wyboru przesyłka Pocztą Polską lub paczkomat InPost).

Dlaczego taka jest cena kursu?

Według moich obliczeń kurs jest wart przynajmniej dwukrotnie więcej od ceny sprzedaży. Przypuśćmy, że chcesz kupić jakąś działkę i chciałbyś mieć pewność, że wszystko jest z nią w porządku. Taka analiza w firmie zewnętrznej kosztuje między 500 a 1500 złotych dla tylko jednej działki. Podczas kursu pokazuję, jak to zrobić samemu, a to nie jest nawet najważniejsza część kursu. Mógłbym podwyższyć cenę, ale ponieważ jednak zależy mi na tym, aby wiedza, którą przekazuje, była jak najbardziej powszechna, cena kursu rzędu 600-700 zł znacznie ograniczyłaby krąg odbiorców. Postanowiłem ustalić cenę kursu na moim zdaniem atrakcyjnym poziomie – czyli 390 zł (już bez obniżki o 1 zł 🙂). Słowem, wiedza, którą przekazuję, jest moim zdaniem znacznie więcej warta, ale jednocześnie wychodzę też z założenia, że jeżeli stać Cię na mój kurs, to stać Cię również na dom (żartobliwie mówiąc: na budowie pozycje typu 390 zł w budżecie uznaje się za „nieistotne” i często o nich wręcz zapomina). Jest też druga rzecz: w planach mam kolejne kursy. Jeżeli z moją pomocą kupisz wymarzoną działkę, to zapewne będziesz chciał z moją pomocą wybudować także wymarzony dom 🙂

Czy przewidujesz szkolenie stacjonarne?

Być może również takie szkolenia wprowadzę w przyszłości, jeśli będzie na nie zapotrzebowanie (i będzie już wolno znów robić takie większe spotkania). Dziwi mnie jednak, że wiele osób woli wydać 1500-2000 zł za szkolenie stacjonarne niż wygodnie obejrzeć to samo w domu, bez konieczności jeżdżenia dokądkolwiek. Pod tym względem szkolenie on-line bije na głowę szkolenia stacjonarne, a tematyka nie uzasadnia konieczności robienia osobistego spotkania. Wydaje mi się też, że kurs on-line siłą rzeczy jest też dużo lepiej przemyślany i „wychuchany”. Z mojego jako autora punktu widzenia przy nagraniu szkolenia nie ograniczał mnie czas. Mogłem powiedzieć dokładnie tyle na każdy temat, ile było trzeba i dokładnie to, co chciałem (jeśli o czymś zapomniałem, dogrywałem kolejnym razem). Być może w którymś momencie uda się zorganizować spotkanie wszystkich chętnych kursantów. Poza tym proszę pamiętać – że kupując kurs, otrzymujesz dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku dla kursantów, na której można zadawać pytania i radzić się mnie oraz innych budujących.

Ile pieniędzy potrzebuję na budowę domu?

Cóż, nie sposób w prosty sposób odpowiedzieć na takie pytanie. Wszystko zależy od tego jaki to a być dom i  w jakim standardzie. A tylko Ty możesz to określić (i temu też służy ten i poprzedni mój kurs). Ale generalnie mówiąc: jeśli stać Cię na zakup mieszkania, to stać Cię również na budowę domu. Sprawa jest też zdecydowanie prostsza, jeśli masz już działkę np. odziedziczoną – wtedy budowa, to, moim zdaniem, już rzecz wręcz naturalna (o ile oczywiście chcesz mieszkać w domu). Ale jak to zwykle w życiu bywa – diabeł tkwi w szczegółach! Budowa 1m2 domu jest zwykle ZNACZNIE tańsza niż koszt 1m2 w bloku (nawet do 1/4 kosztu metra mieszkania), więc też możesz ostatecznie zbudować sporo większy dom niż masz mieszkanie.

Czy z Twoim kursem każdy się pobuduje?

Wszystko zależy od chęci. Jeśli się chce, to tak. Moja rola to dać Ci narzędzia i wiedzę. Obiecuję też w miarę możliwości służyć radą.

Mówisz, że dzięki wiedzy z kursu zaoszczędzę nawet do kilkudziesięciu tysięcy zł. Jak to?

Możesz zaoszczędzić dużo więcej. Wystarczy nie popełnić błędów i trzymać się kilku w gruncie rzeczy prostych zasad. W mojej książce opisuję wiele przykładów jak horrendalne koszty spowodowała niekompetencja ekipy budowlanej, samego inwestora czy kierownika budowy. Dlatego nie boję się twierdzić, że jeśli będziesz trzymać się chociaż niektórych z moich zasad, w Twojej kieszeni zostanie tak okrągła sumka, na którą nie dasz się oszukać czy której nie wydasz na coś, czego nie potrzebujesz. Zdradzę Ci jeszcze jedną tajemnicę: zwykle budujący zaczynają myśleć o oszczędzaniu na etapie wykończenia, czyli w momencie, gdy skończą się już własne oszczędności, a kredytu wyraźnie nie wystarcza. A jest to już zdecydowanie za późno. Największe oszczędności robi się zanim jeszcze wbijesz pierwszy szpadel w ziemię, czyli na etapie planowania i projektowania. Decyzje, które podejmiesz wtedy, będą determinowały całą budowę i czy uda Ci się skończyć w terminie. Znaną prawdą jest też to, ze budujący mają tendencję do przepłacania na początkowych etapach budowy, gdy wydaje się, że pieniędzy jest jeszcze dużo. Dlatego zachęcam – niezależnie od tego, czy skorzystasz z mojego kursu – do dobrego przepracowania tego okresu. 

Żeby kupić kurs kliknij: KUP TERAZ.

Kiedy będą kolejne części kursu „Jak się wybudować”?

Myślę, że w II połowie 2021 roku będzie gotowa kolejna część kursu. Chciałbym to zrobić wcześniej, ale opracowanie kursu i jego nagrania trwają wiele miesięcy. Potem równie długo trwają montaż i poprawki. Pamiętaj: jeśli kupisz kurs o przygotowaniu do budowy, cena poprzedniej lub kolejnej części kursu będzie dla Ciebie o 50 proc. niższa (czyli jeśli cena podstawowa będzie 390 zł, kolejna część będzie Cię kosztować tylko 195 zł). Także jeśli kupiłeś już mój kurs o działce, to masz 50 proc. zniżki na ten kurs. Sprawdź w swoim panelu kursowym.

Zakup kursu

Kurs „Jak się wybudować: przygotowanie” jest dostępny w cenie 390 zł. W ramach tej opłaty otrzymujesz dostęp do nagrań szkolenia, a także integralne części szkolenia takie jak: egzemplarz mojej książki Jak się wybudować i nie zwariować w wersji audio oraz jako ebook (a przy dopłacie +30 zł także w wersji papierowej), dostęp do dodatkowych materiałów dodatkowych w wersji elektronicznej (takie jak arkusz budżetu) czy dostęp do wersja audio nagrań szkolenia do słuchania w czasie uprawiania sportu czy podróży. Jak widzisz, wiele korzyści!

 

Pamiętaj, niczego nie ryzykujesz: otrzymujesz ode mnie gwarancję satysfakcji albo zwrot pieniędzy. Jeśli kurs nie spełni Twoich oczekiwań możesz go zgodnie z regulaminem zwrócić, a ja oddam Ci pieniądze na wskazane konto. Nie ma tu żadnych haczyków. Nie musisz wypełniać żadnego formularza i podawać powodów. Wystarczy zwykły e-mail, wysłany do 30 dni od zakupu kursu oraz zwrot otrzymanych materiałów. Uważam, że 30 dni to całkiem dużo, aby ocenić przydatność mojego kursu.

 

Poniższy przycisk przeniesie Cię na stronę zamówienia. Pamiętaj proszę o podaniu adresu wysyłki dla książki i pozostałych materiałów drukowanych. 

Cena CAŁKOWITA:  390 zł

PS. Jeśli naprawdę chcesz przygotować się do budowy domu, nie odkładaj kursu na później (bo zapomnisz, wiesz, jak to działa). Zacznij działać TERAZ. Zakup zajmuje max. 2 minuty. Po 1-2 tygodniach będziesz znać kurs i móc wdrażać wiedzę do swojego planu inwestycji. Pamiętaj: to wszystko wymaga czasu. Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej i mądrzej osiągniesz cel i tym szybciej wprowadzisz się do swojego domu.