Do rozpoczęcia budowy potrzebujesz:
- Projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Nie rozpoczynaj żadnych prac przed uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę – nawet zdjęcie humusu może być traktowane jak rozpoczęcie prac budowlanych.
- Tymczasowe ogrodzenie.
- Tablica informacyjna budowy. Tablicę uzupełnij czarnym, nieścieralnym i wodoodpornym mazakiem. Tablicę kupisz zarówno w sklepach internetowych, jak i w składach budowlanych.
- Dziennik budowy.
Dziennik budowy dokumentuje przebieg prac – to najważniejszy dokument znajdujące się na budowie. Do dziennika budowy może się wpisać zarówno kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego, osoby, które wykonują na budowie czynności geodezyjne i pracownicy organów uprawnionych do kontroli w zakresie przestrzegania przepisów na budowie. Co ważne: Ty także masz prawo do umieszczania wpisów do dziennika budowy. Jeśli na budowie coś zostało źle wykonane, a kierownik budowy – z jakichkolwiek przyczyn – nie chce tego wpisać do dziennika budowy, to Ty także masz do tego prawo i powinieneś to zrobić. Twój wpis będzie bezcenny w przypadku jakichkolwiek sporów lub reklamacji lub oceny technicznej prawidłowości wykonywania budowy, a sam dziennik budowy może stanowić środek dowodowy.
Pilnuj, aby dziennik budowy był uzupełniany regularnie przez kierownika budowy. Zwróć uwagę na daty – zdarza się, że kierownicy budów uzupełniają wstecznie zapisy.
Dziennik budowy prawdopodobnie otrzymasz ze Starostwa po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Możliwe, że otrzymałeś go razem z projektem katalogowym. Jeżeli nie – musisz go kupić i przynieść do opieczętowania. Dziennik budowy kupisz przez internet lub w składach budowlanych. Szukaj dziennika budowy, który ma 40 stron lub więcej, aby uniknąć kupowania drugiego dziennika w trakcie budowy.
Wskazówka.
Wykonanie przyłączy wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowy nie jest wymagane do rozpoczęcia budowy, ale zalecamy ich wykonanie w pierwszej kolejności. Czas oczekiwanie na przyłącze w niektórych gminach trwa nawet 1,5 roku!
Tymczasowe ogrodzenie
Odradzamy robienie docelowego ogrodzenia – budowa zwykle kosztuje więcej niż przypuszczamy i pieniądze mogą się przydać na etapie wykończeniówki. Ogrodzenie zdążysz zrobić później.
W jaki sposób wykonać tymczasowe ogrodzenie?
- Kup siatkę leśną o wysokości 150 cm
- Kup dwumetrowe drewniane słupki. Zadzwoń do lokalnych tartaków lub poszukaj w internecie na hasło “stemple” lub “słupki”.
Do wykonania ogrodzenia potrzebujesz sznurek murarski, aby wytyczyć słupki, miarkę, młotek do wbijania słupków i szpadel.
Jeżeli ziemia jest twarda, to lepiej użyć wiertnicy – można ją wypożyczyć w wypożyczalni narzędzi.
Średnica otworów na słupki powinna mieć około 20 – 30 cm, głębokość ok. 50 cm. Rozstaw słupków to 3-4 metry. Podczas zasypywania ziemię mocno udeptuj.
Siatkę leśną możesz zamocować do słupów za pomocą gwoździ skobli.
Bramę wjazdową można zbić z desek. Przykład:
Mocujemy siatkę leśną.
Bramę mocujemy do słupków za pomocą zawiasów budowlanych.
Ważne informacje
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych – § 9 Ogrodzenie terenu budowy
- Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.
- Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.)
Warto zapoznać się z zawartością i przeznaczeniem dziennika budowy: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000963/O/D20180963.pdf
Pozdrawiam,
Sławek Zając
Podcast: “Dylematy budowlane”
Blog budowlany “Jak się wybudować i nie zwariować”: blog.poradnik-budowlany.com
Książki, checklisty, kursy: www.jaksiewybudowac.pl