A.3. Poziom zero

POZIOM ZERO BUDYNKU

Poziom zero oznacza wysokość na jakiej znajdzie się wykończona podłoga na parterze względem otaczającego terenu.

Poziom zero nie może być za nisko, ponieważ grozi to zalewaniem, ani za wysoko, ponieważ do domu będziesz wchodził po kilku stopniach.

  1. Sprawdź czy są opisane zasady dotyczące poziomu zero w warunkach zabudowy lub MPZP. Przykładowy zapis to: „poziom zero ma wynosić nie wyżej niż…. od poziomu terenu”
  2. Sprawdź, czy podniesienie punktu zero nie spowoduje złamanie innych zapisów w tych dokumentach. Przykładowo: jeżeli w planie miejscowym maksymalna wysokość domu do 3,4 metra, a Twój dom ma 3,2 metra, to możesz go „podnieść” jedynie na 20 cm!

Przy ustalaniu poziomu zero uwzględnij:

  • Oczekiwania. Czy chcesz wchodzić do domu po 2 małych schodkach czy wolisz  płaskie wejście?
  • Zagospodarowanie terenu. Jeżeli planujesz nawieźć ziemię i położyć kostkę brukową, to daj dom “wyżej”. To samo, jeżeli masz gliniastą glebę. Taka gleba dobrze “zbiera” wodę więc nie powinieneś dawać poziomu zero na równo z gruntem.
  • Sąsiedzi. Staraj się, aby Twój dom był na podobnej wysokości, co sąsiednie.

Na jakiej wysokości od gruntu umieścić poziom zero?

Lepiej podnieść budynek i nasypać ziemi niż potem martwić się, że jest za nisko. Niski punkt zero to niski taras, niskie schody wejściowe, mniej kruszywa do zasypania fundamentów, ale istnieje ryzyko dostania się do domu wody deszczowej. Moim zdaniem lepiej dać wyżej budynek, a jeżeli nie chcesz mieć schodków przy tarasie, to nasyp w tym miejscu więcej ziemi i ukształtuj teren.

Daj też zdecydowanie wyżej poziom zero, jeżeli obok Twojej działki nie ma utwardzonej drogi – po budowie drogi asfaltowej podniesie się jej wysokość.

Jeżeli mieszkasz na terenie zagospodarowanym i nie ma ryzyka podniesienia terenu, poziom zero może znaleźć się na wysokości 30–50 cm (2–3 schodki przy wejściu).

Uwaga: wysokość fundamentu NIE oznacza poziomu zero! Na fundament dochodzi jeszcze styropian, wylewka, podłoga więc poziom zero jest o 30-40 cm wyższy.

Jeżeli Twój projekt nie jest jeszcze przygotowany, przekaż projektantowi, na jakiej wysokości chcesz mieć gotową podłogę, a dostosuje do tego wysokość fundamentu. Jeżeli masz już pozwolenie na budowę – porozmawiaj o wysokości poziomu zero z projektantem i kierownikiem budowy, aby ustalić, czy nie trzeba np. podnieść lub obniżyć ściany fundamentowej lub zmienić poziom posadowienia ławy fundamentowej.

 

 

Co, jeżeli chcesz podnieść poziom zero podczas budowy?

Czytając literalnie prawo budowlane można podnieść poziom zero o 2% wysokości. Jeżeli wysokość budynku wynosi 8 metrów, można budynek podnieść o 16 cm. Oczywiście nie można naruszać zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Natomiast w praktyce często podnosi się poziom 0 o więcej niż 2%, podsypuje teren wokół budynku, a geodeta wpisuje posadowienie zgodnie z projektem. Zaznaczam jednak, że nie jest to zgodne z przepisami – zgodnie z nimi przy zwiększaniu wysokości poziomu zero o więcej niż 2%, należy uzyskać tak zwany projekt zamienny.

 

Pozdrawiam,

Sławek Zając

Podcast: “Dylematy budowlane”

Blog budowlany “Jak się wybudować i nie zwariować”: blog.poradnik-budowlany.com

Książki, checklisty, kursy: www.jaksiewybudowac.pl

Masz pytania do tej lekcji?