Kluczem do udanej budowy jest:
- Dobry projekt budowlany. W projekcie powinny być zawarte wszystkie rozwiązania dotyczące Twojego domu: informacje o materiałach budowlanych, rodzaju ogrzewania, wentylacji itp. Wykonawca powinien trzymać się projektu, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z projektantem. Wykonawcy często proponują inne rozwiązania i przedstawiają za nimi różne argumenty. Pamiętaj, że propozycje wykonawcy mają najczęściej na celu ułatwienie pracy wykonawcy i nie muszą być poprawne. Nie szukaj oszczędności akceptując propozycje wykonawcy bez konsultacji z projektantem lub kierownikiem budowy. Możesz także rozważyć konsultacje z inżynierem budownictwa.
Jeżeli jesteś przed wyborem projektanta, zachęcam Cię do zakupu kursu „Przygotowanie do budowy”, z którego dowiesz się, jak wybrać rzetelnego projektanta, który stworzy dobry, szczegółowy projekt budowlany. Na stronie https://jaksiewybudowac.pl/jak-sie-wybudowac-przygotowanie/ znajdziesz więcej informacji na temat kursu.
- Dobry, rzetelny kierownik budowy.
- Dobry wykonawca. Dobry wykonawca to taki, który dba o jakość prac, terminowość, porządek i o Twój interes. Z dalszych odcinków kursu dowiesz się, jak wybrać dobrego wykonawcę do każdego zadania.
- Umowy. Musisz podpisać z wykonawcą dobrą umowę, która zawiera termin rozpoczęcia i zakończenia prac oraz kary umowne za opóźnienie. W kolejnych odcinkach omówimy wzory umów dołączonych do kursu.
Zmiany istotne i nieistotne
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub podczas budowy możesz chcieć coś zmienić w projekcie. Tego typu zmiany dzielą się na zmiany istotne i nieistotne.
Zmiany nieistotne nie wymagają zgłaszania w urzędzie. Do takich zmian należą m.in.:
- Zmiana liczby i rodzaju okien. Możesz powiększyć, zmniejszyć lub zlikwidować okna. Uwaga: nie zawsze. O tym za chwilę.
- Zmiana instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej,
- Zmiana rodzaju materiałów, z których zostanie wybudowany dom,
- Zmiana rodzaju pokrycia dachowego,
- Zmiana elewacji.
Zmiany istotne należy zgłosić w urzędzie i wystąpić o zmianę pozwolenia na budowę. Zalicza się do nich m.in. zmiana charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
- Powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5%,
- Wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%,
- Liczby kondygnacji.
Uwaga. Zawsze oczekuj pisemnego potwierdzenia projektanta. Często na budowach zmienia się różne rzeczy bez konsultacji z projektantem, ale przestrzegam przed takimi praktykami.
Krótkie porady:
- Dobre relacje z sąsiadami to podstawa. Być może już kilku z nich poznałeś, chociażby podczas poszukiwań odpowiedniej działki budowlanej. Zostaw im swój numer telefonu – jeżeli któryś z sąsiadów zauważy coś podejrzanego na terenie budowy, to cię o tym poinformuje.
- Nie spiesz się. Podczas budowy będziesz angażował kilkunastu wykonawców. Wybór dobrego wykonawcy zabiera czas. Warto podczas budowy założyć osobną skrzynkę emailową, tak, aby oddzielić emaile prywatne i firmowe od budowlanych. Utrzymasz dzięki temu porządek.
- Nie umawiaj wykonawców na styk. Dobra praktyka polega na zapytaniu wybranego wykonawcę o proponowany termin realizacji i dodaniu do tego terminu kilka lub kilkanaście dni dla obustronnego bezpieczeństwa. Kolejnych wykonawców umawiaj w odstępach co najmniej tygodniowych. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że np. umówieni tynkarze nie będą mogli zacząć pracy, bo elektryk jeszcze nie zakończył prac instalacyjnych. Nawet rzetelny wykonawca może się rozchorować i nastąpi opóźnienie.
- Dobrą praktyką jest zadzwonienie do wykonawcy, z którym masz podpisaną umowę np. tydzień przed rozpoczęciem prac i zapytanie czy termin jest na pewno aktualny. To samo dotyczy zamawiania materiałów budowlanych: warto zadzwonić kilka dni wcześniej i upewnić się, że dostawa będzie w terminie.
- Rób dużo zdjęć na każdym etapie budowy (szczególnie rzeczy które ulegną zakryciu) i przechowuj je w bezpiecznym miejscu. Niektóre zdjęcia – takie jak zdjęcia instalacji elektrycznych – mogą przydać się za kilka lat podczas wieszania karniszy, a inne – takie jak zdjęcia fundamentów – np. podczas sprzedaży domu. Rób także zdjęcia przyłączy – szczególnie ważne gdy masz wyprowadzone przewody do furtki, bramy wjazdowej i domofonu.
Rób często backup swoich danych!
- Zapisuj wszystkie wydatki. Zapisuj większe i drobne zakupy, kwoty, które przekazałeś wykonawcom. Jeżeli w danym dniu będziesz robić sporo drobnych zakupów, to zbieraj paragony i spisuj wszystko wieczorami. Nie przekładaj tego nawet o jeden dzień – zaległości bardzo łatwo się tworzą, a bardzo trudno je nadrobić.
Ważne linki
Ustawa Prawo Budowlane: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/search.xsp?status=O&title=PRAWO+BUDOWLANE
Pozdrawiam,
Sławek Zając
Podcast: “Dylematy budowlane”
Blog budowlany “Jak się wybudować i nie zwariować”: blog.poradnik-budowlany.com
Książki, checklisty, kursy: www.jaksiewybudowac.pl