Przed budową domu będziesz miał wiele spraw do załatwienia: począwszy od wyboru projektu, przez uzyskanie kredytu i uzyskanie pozwolenia na budowę, aż po wybór wykonawców…
To duże, ważne rzeczy, ale nie warto zapominać o rzeczach pozornie błahych:
- Na etapie fundamentów pamiętaj o montażu: przepustu na rurę wodociągową, peszla pod przewód od skrzynki elektrycznej do rozdzielnicy, peszla na wyjście prądu do bramy lub garażu oraz wyjścia na inne kable internetowe lub domofonowe. Nie zapomnij o wyprowadzeniu kabli zasilających bramę wjazdową, czujnik bramy, furtkę (zamek elektryczny) i domofon lub wideofon.
- Zaplanuj dużo gniazdek (6-8) na wysokości ok. 10 cm nad blatem roboczym. Przydadzą się do podłączenia m.in. robota kuchennego, czajnika, ekspresu do kawy, radia czy telefonu.
- Zastanów się nad cyrkulacją ciepłej wody użytkowej, dzięki której nie trzeba będzie czekać na wypłynięcie z kranu ciepłej wody. Cyrkulacja może być włączana w określonych godzinach, sterowana poprzez sterownik ogrzewania lub załączana łącznikiem oświetleniowym (np. w łazience).
- Wyprowadź mrozoodporne krany z wodą na ogródek ze wszystkich stron budynku, aby ograniczyć konieczność ciągnięcia węża ogrodowego. Warto też w jednym miejscu wyprowadzić dodatkowy kran z ciepłą wodą – przyda się do mycia rąk lub napełnienia baseniku dla dzieci.
To tylko 4 przykładowe porady ze 150, które dla Ciebie przygotowałem!
Oddaję w Twoje ręce spis porad dotyczących wykończenia budynku i zagospodarowania terenu – zapoznaj się z nim jak najwcześniej i zrób
jak najwięcej notatek. Im więcej rzeczy przemyślisz na początku, tym łatwiejsza i przyjemniejsza będzie potem budowa. 🙂
Sprawdź spis treści e-booka
(kliknij, aby powiększyć):
Zawartość:
E-book: “Porady dotyczące wykończenia budynku i zagospodarowania terenu” (PDF)
Godzinny film, w którym omawiam powyższe porady
Lekcja “Ustalenia z projektantem przed rozpoczęciem prac projektowych”, z którego dowiesz się, co należy ustalić z projektantem
Niespodzianka: 49 zł rabatu na wybrany przez Ciebie kurs
- do wykorzystania przez rok.
Kim jestem?
Nazywam się Sławek Zając. Prowadzę blog budowlany o wdzięcznym i wiele mówiącym tytule Jak się wybudować i nie zwariować, kanał na YouTube “Jak się wybudować” oraz podcasty “Dylematy Budowlane”. Łącznie z moich materiałów korzysta ponad 400000 osób rocznie.
Jestem też autorem książki “Jak się wybudować i nie zwariować”, która stała się podstawową lekturą dla osób planujących wybudować wymarzony dom oraz twórcą największych w Polsce kursów on-line dotyczących budowy domu.
Łącznie z moich kursów i konsultacji skorzystało ponad 1000 osób.
Do tej pory przeanalizowałem ponad 100 projektów budowlanych. Wiem, że przygotowane przeze mnie materiały pozwolą Ci na stworzenie dobrego, przemyślanego projektu domu.
Domu, w którym będzie Ci się wygodnie mieszkało. Bo przecież o to chodzi, prawda? 🙂